Pozycja snu, a wybór poduszki idealnie dopasowanej.

 

Pozycja snu, a wybór poduszki idealnie dopasowanej

 

jakie-łóżko-wybrać

 

Sen jest bardzo ważnym elementem życia. Przyjmuje się, że fazy snu rozkładają się następująco  po każdej godzinie płytkiego snu NREM (SEM) następuje 30 min. snu głębokiego REM, w którym następuje właściwy wypoczynek. W sumie cykl taki trwa 1,5h. Efektywny wypoczynek powinien obejmować ok.5 takich nieprzerwanych faz. Nieprawidłowa pozycja w trakcie snu często jednak zaburza jego prawidłowy przebieg.

 

 

Odpowiednia pozycja podczas snu

Zadbaj o odpowiednią pozycję podczas snu. W szczególności dotyczy to odpowiedniego czasu trwania fazy REM. Przyczyna jest ucisk na tkanki miękkie ciała, powodujące zaburzenia przepływu krwi oraz bóle kręgosłupa. Ciało w reakcji obronnej wybudza nas z fazy REM do płytszej fazy NREM, aby odblokować nasze mięśnie i wymusić zmianę pozycji. Niedobór snu lub jego zaburzenia mogą powodować np. przyrost masy ciała, zaburzenia mowy i wzroku, bóle głowy, obniżona odporność i infekcje, nadprodukcje moczu, drażliwość i roztargnienie, kłopoty z pamięcią, choroby serca, obniżony popęd seksualny.

  • spanie na brzuchu -  to jedna z wygodniejszych pozycji, która tylko z pozoru odciąża kręgosłup. Tak naprawdę podczas spania na brzuchu dochodzi do ściśnięcia jego dolnych części. W takiej pozycji cierpi również nasz kark, który należy wygiąć w prawą lub lewą stronę. Silne przyciskanie twarzy do poduszki może doprowadzić do bólu uszu oraz głowy.
  • spanie na boku - zamiast na brzuchu lepiej ułożyć się na którymś z boków. Wówczas nie dochodzi do ściskania organów wewnętrznych, odpoczywa również kręgosłup. Pozycja na boku rozluźnia mięśnie i odpręża ciało. Spanie w ten sposób sprawia również, że układ krwionośny pracuje prawidłowo. Jedyną przeszkodzą w spaniu są… kobiece piersi, które mogą się w ten sposób odkształcić.Spanie na boku może pomóc w przypadku bólu pleców. Należy wówczas ułożyć się na lewej lub prawej stronie ciała z ułożoną między kolanami poduszką. Nogi powinny być lekko zgięte, a biodra wyprostowane. Pozwoli to na utrzymanie kręgosłupa w jego naturalnej pozycji.
  • spanie na plechach - według lekarzy najzdrowszą pozycją jest spanie na plecach. Niestety, taka pozycja nie dla każdego jest wygodna. Spanie na plecach odciąża kręgosłup oraz kark i rozluźnia mięśnie. Dzięki niej możemy wyprostować nogi oraz ręce. Głowa skierowana jest w górę, co ułatwia oddychanie. Nie uciskamy narządów wewnętrznych i nie doprowadzamy do drętwienia ciała

 

Pozycja snu, a wybór poduszki

Twoja pozycja w trakcie snu, ma kluczowe znaczenie przy wyborze odpowiedniej poduszki ortopedycznej do spania.
Po pierwsze, każda poduszka posiada specjalną, anatomiczną ergonomię i kształt, który powinien być prawidłowo dopasowany do konkretnej pozycji spania.
Zadaniem budowy poduszki jest odpowiednie wsparcie głowy, oraz ustabilizowanie kręgosłupa szyjnego, poprzez możliwie jak najlepsze dopasowanie się do pozycji naszego ciała.
Dlatego też, inaczej będzie wyglądał profil poduszki przeznaczonej do spania na wznak, a inaczej poduszki przeznaczonej do spania na boku czy brzuchu. Na rynku dostępne są profile poduszek uniwersalne, ze wskazaniem do spania w konkretnej pozycji – na boku lub na plecach oraz takie, które dopuszczają spanie zarówno na boku, jak i na plecach.
Spanie na brzuchu nie jest zdrowe dla naszego kręgosłupa. W takiej pozycji nie jesteśmy w stanie utrzymać go w jego naturalnym położeniu, chociażby przez odwrócenie głowy na jeden z boków. Mimo wszystko w naszym portfolio znalazła się oczywiście specjalna poduszka dla osób śpiących na brzuchu.

Wysokość naszej poduszki ma również ogromne znaczenie, W przypadku zbyt niskiej poduszki (w szczególności, jeżeli chodzi o spanie w pozycji bocznej) głowa opada nam na dół powodując ugięcie szyi i naprężenie mięśni po przeciwnej stronie do kierunku zgięcia. Efekt jest podobny, jak przy braku używania poduszki ortopedycznej – głowa i kręgosłup nie są odpowiednio podparte. Podobnie dzieję się, gdy poduszka jest zbyt wysoką, to również powoduje nienaturalne wygięcie szyi. Ponadto powoduje niepotrzebny ucisk na struktury miękkie ciała, utrudniając przepływ krwi i powodując odgniecenia na twarzy. Oczywiście drobne odchylenia są naturalne i dopuszczalne do momentu, kiedy nie wymuszają na nas przyjęcia nieprawidłowej pozycji. Najlepsza opcja jest, kiedy nasz kręgosłup znajduje się możliwie blisko linii prostej. W niektórych dostępnych modelach poduszek ortopedycznych zastosowana została dodatkowa podkładka umożliwiająca regulacje wysokości oraz odpowiedni jej dobór pod względem budowy ciała, oraz pozycji spania.
Bardzo istotnym elementem jest również wybór poduszki zgodny z naszymi potrzebami. Jeżeli już cierpimy na bóle kręgosłupa, a zależy nam przede wszystkim na jego odciążeniu i odpowiedniej stabilizacji, warto rozejrzeć się za poduszką z pianki sprężystej. Jej umiarkowana struktura, oraz brak podatności na zapadanie się pod wpływem temperatury ciała sprawia, że kręgosłup szyjny i głowa są odpowiednio podparte i ustabilizowane. Jeżeli natomiast chcemy po prostu zadbać o profilaktykę zdrowego kręgosłupa, a przede wszystkim zależy nam na komforcie snu, wtedy warto wybrać piankę termo elastyczną (tzw. „z pamięcią”). Chociaż wciąż dobrze, to jednak odrobinę mniej stabilizuję kręgosłup szyjny i głowę. Niemniej jednak poduszka jest bardzo wygodna i zapewnia wysoki komfort snu. Pianka termo elastyczna pod wpływem temperatury ciała staje się miękka i idealnie dopasowuję się do kształtu naszego ciała. Dobrze podpiera głowę i kręgosłup szyjny oraz odciąża tkanki miękkie ciała, umożliwiając lepsze krążenie krwi. Taka pianka zmniejsza również ryzyko odgnieceń na twarzy. Warto również zwrócić uwagę na to, iż w poduszkach ortopedycznych nie można stosować kategoryzacji na miękkie i twarde. Gęstość pianki powinna być optymalna dla jednoczesnego zachowania odpowiedniej stabilizacji, a także komfortu snu. Przy wyborze poduszki należy zwracać uwagę przede wszystkim na przeznaczenie poduszki, ponieważ odczucie twardości jest subiektywne. Przed wyborem poduszki zapoznaj się dokładnie z jej przeznaczeniem, a odpowiedni wybór sprawi, że będziesz cieszył się z niej każdego poranka.
Osoby śpiące przede wszystkim na plecach często nieprawidłowo układają głowę, ściągając ją w dół. Taka pozycja powoduję zmniejszenie światła dróg oddechowych, co przy rozluźnieniu sennym mięśni prowadzi do zapadania się podniebienia miękkiego oraz utrudnienia oddychania. Częstym objawem jest więc chrapanie. Przy ograniczonej ilości powietrza lub jego braku, organizm wybudza się i napręża mięśnie. Jednocześnie odblokowuje górne drogi oddechowe, co sprawia, że faza snu REM nie trwa wystarczająco długo. Dobre poduszki profilowane mają specjalny kształt podtrzymujący głowę w odpowiedniej, odwiedzionej do tyłu pozycji, co przeciwdziała zapadaniu się podniebienia miękkiego.

Poduszki ortopedyczne zmniejszają ból szyi i karku, uczucie zmęczenia, drętwienia rąk oraz zawroty głowy, wywołane nieprawidłową pozycją w takcie snu.
Pianka, z której wykonana jest poduszka ortopedyczna, posiada otwarto-komórkową strukturę i pokrowiec ze 100% bawełny. Pozwala to na swobodną cyrkulację powietrza, dzięki czemu niweluję dyskomfort wywołany poceniem się głowy w nocy.

Podsumowanie

Wybór poduszki na pierwszy rzut oka wydaję się mało istotnym zakupem . Jednakże w tym artykule pokazaliśmy, że jej zakup jest bardzo ważnym elementem naszego snu. Ponieważ od niej zależy czy kręgosłup będzie prawidłowo ułożony, dzięki czemu będziemy dobrze wypoczywać.

 

Artykuły
Pozycja snu, a wybór poduszki idealnie dopasowanej.

Pozycja snu a wybór poduszki idealnie dopasowanej

Sen jest bardzo ważnym elementem życia. Przyjmuje się, że fazy snu rozkładają się następująco  po każdej godzinie płytkiego snu NREM (SEM) następuje 30 min. snu głębokiego REM, w którym następuje właściwy wypoczynek. W sumie cykl taki trwa 1,5h. Efektywny wypoczynek powinien obejmować ok.5 takich nieprzerwanych faz. Nieprawidłowa pozycja w trakcie snu często jednak zaburza jego prawidłowy przebieg.

 

 

Ochraniacz na materac-wydatek słuszny czy nie? Jak wybrać najlepszy ochraniacz na materac?

Ochraniacz na materac - wydatek słuszny,czy nie? Jak wybrać najlepszy ochraniacz na materac?

Urządzając sypialnie w głównej mierze skupiamy się na wyborze odpowiedniego, pięknego łóżka czy wygodnego materaca, zapominając często o tym, co należy zrobić ,aby nasz materac służył nam przez wiele długich lat. Eksperci sklepu internetowego Mania Spania przygotowali kilka prostych porad, aby wybrany ochraniacz okazał się strzałem w dziesiątkę.

 

 

Stelaż - na co zwrócić uwagę ?

Stelaż - na co zwrócić uwagę ?

Nie ulega wątpliwości, że komfortowe łóżko jest gwarancją zarówno zdrowego, jak i efektywnego snu. Przekłada się to bezpośrednio na nasz nastrój i energię do działania. Większość osób skupia się na wyborze łóżka i odpowiedniego materaca. Tymczasem ogromną role odgrywa prawidłowo dopasowany stelaż. To właśnie on jest podporą materaca.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl