Sypialnia w stylu loftowym
Styl loftowy jest odmianą stylu nowoczesnego. Jego początki sięgają lat 60. XX w., kiedy to na amerykańskim Manhattanie wnętrza starej fabryki zostały zaadoptowane na potrzeby pracowni artystycznej i galerii.
Loft to przestrzeń mieszkalna o wysokiej funkcjonalności, industrialna przestrzeń ,którą charakteryzuje minimalizm oraz prostota. Otwarte, wysokie pokoje są dobrze oświetlone i klimatyczne. Wnętrz loftowe to przede wszystkim widoczne materiały konstrukcyjne:beton, drewno, czy cegła. W tego typu pomieszczeniach często występują gołe belki sufitowe, czy
odkryte rury.
Jaki model łóżka będzie pasował do sypialni w stylu loft
Jest to główny element każdej sypialni. W dzisiejszych czasach na rynku istnieje bardzo wiele modeli łóżek, które nawiązują do stylu industrialnego. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj dobrze dobrane łóżko tapicerowane, którego surowy charakter idealnie wpasowuje się w loftowy styl. Tego typu łóżka są również najtrwalsze, dzięki czemu możemy cieszyć się nimi przez wiele lat. W takich sypialniach góruje prostota . W naszym sklepie mamy bardzo duży wybór mebli spełniających wymogi typowo industrialnego pomieszczenia .Także świetnym pomysłem na wybór zagłówka będą proste bryły takie jak kwadraty czy prostokąty, którą mogą być przepikowane różną grubością pianki , dzięki czemu uzyskamy dowolny wygląd zagłówka. Dopełnieniem takiego łoża będzie dobrze wybrana tkanina obiciowa. W naszej ofercie jest ogromny wybór plecionek, które wspaniale wkomponują się w surowy wystrój tego stylu. Na końcu warto zwrócić uwagę na nogę, w tym przypadku też zalecany jest wybór bryły o prostym, foremnym kształcie. Ciekawym zastosowaniem jest również zamontowanie ślizgacza- małej, niewidocznej czarnej nóżki, dzięki niej łóżko wygląda jakby stało bezpośrednio na podłodze. Ale przy przesuwaniu nie porysujemy podłogi.
Jak dobrać pozostałe elementy sypialni industrialnej
Zanim rozważymy uzupełnienie aranżacji kilkoma dodatkami, skupmy się na meblach. W sypialni przyda się szafka lub regał, a także niewielki stolik z krzesłem lub fotelem. To właśnie one będą odgrywały rolę najważniejszych dekoracji, spełniając jednocześnie funkcję praktyczną. W industrialnym pokoju dobrze sprawdzą się meble używane, pochodzące np. z warsztatów – regał o metalowej konstrukcji będzie świetnym miejscem do przechowywania książek, a wykonana z tego samego surowca szafka pomieści nasze ubrania. Lekkości dodadzą wnętrzu szklane akcenty, np. w postaci blatu stolika nocnego.
Dodatki w przemysłowej sypialni, czyli sztuka umiaru
Nawet w industrialnej sypialni warto zdecydować się na kilka dodatków, które nie wprowadzą do niej chaosu, ale będą dopełniały wizerunek zaaranżowanej przez nas sypialni. Jeżeli nasze wnętrze posiada duże okna typowe dla wnętrz industrialnych, niezbędnymi do ich przesłonięcia będą firanki, zasłony bądź rolety. Bez względu na to, na który produkt się zdecydujemy, tkaniny wzorzyste i kolorowe nie mają tu racji bytu. Zamiast nich wybierzmy materiały w neutralnych odcieniach i pozbawione ozdobnych deseni. Podobna sytuacja dotyczy dywanu, po który możemy śmiało sięgnąć, by umilić sobie stąpanie po twardej i zimnej podłodze. Najlepiej wybrać model, który pokryje jedynie część posadzki, i ułożyć go pod łóżkiem. Kolejnymi dodatkami będą poduszki i narzuta na łóżko – przy ich wyborze obowiązuje ta sama zasada, co powyżej. Możemy ewentualnie zdecydować się na jedną lub dwie poszewki ozdobione prostym, geometrycznym wzorem, np. czarno-białą kratą.
W końcu możemy zająć się aranżacją ścian, pamiętając jednak, że powinna być ona możliwie ascetyczna. Co mamy do wyboru? Przede wszystkim duże zdjęcia, plakaty, obrazy, reprodukcje lub grafiki umieszczone w ramach. Dobry efekt to zawieszenie jednego , sporej wielkości dzieła np. nad łóżkiem, lub kilku mniejszych dekoracji ułożonych tuż obok siebie. Jeśli chodzi o tematykę obrazów, to sprawdzą się przede wszystkim abstrakcyjne wzory geometryczne lub motywy miejskie. Chociaż puste ściany w industrialnych wnętrzach nie rażą, możemy wykorzystać je też do zamocowania półek. Wystarczy jeden dłuższy model zawieszony np. nad łóżkiem lub na przeciwko niego, który możemy również zastąpić przygotowaną samodzielnie konstrukcją z europalety. Do czego posłużą nam one w sypialni? Możemy ustawić na nich kilka dekoracji w postaci wazonów bądź świec. Unikajmy jednak zastawiania ich maleńkimi podgrzewaczami, kolorowymi świecznikami czy niewielkimi naczyniami – w tak urządzonym wnętrzu lepiej wyglądać będą 3-4 większe elementy niż szereg bibelotów. Jednym ze sposobów na wykorzystanie półek jest także ustawienie na nich i oparcie o ścianę oprawionych w ramy grafik, których nie chcemy mocować na stałe.
Podsumowanie
Jak się okazuje, sypialnia w stylu industrialnym nie musi być miejscem nieprzyjaznym – choć jej wykończenie zwykle jest surowe, możemy ocieplić ją modnym i zawsze eleganckim drewnem. Po urządzeniu i wprowadzeniu kilku dodatków stanie się wnętrzem sprzyjającym odpoczynkowi, w którym zawsze panuje ład i porządek.